Irański cios zadany amerykańsko-izraelskiej architekturze obrony przeciwrakietowej ma konsekwencje dla bezpieczeństwa globalnego.

Po wyjątkowo nietrafionej analizie naszego portalowego kolegi Radogosta na temat odwetowego ataku Iranu skierowanego przeciwko syjonistycznemu państewku ulokowanemu (chwilowo) w Palestynie czas na opinię kogoś naprawdę kompetentnego. Tekst poniżej jest autorstwa Scotta Rittera.
Scott Ritter był inspektorem ONZ ds. broni w Iraku w latach 1991–1998. Przed rozpoczęciem pracy dla Organizacji Narodów Zjednoczonych był oficerem piechoty morskiej i doradcą generała Schwarzkopfa podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Pomimo tego, że stał się ofiarą licznych kampanii oszczerstw i niezliczonych prób marginalizacji, Ritter zachował niezmiennie swoją wiarygodność i autorytet. Obecnie jest komentatorem FoxNews.
Zapraszam do lektury.

Uwaga świata słusznie skupiła się na następstwach odwetowego ataku Iranu na Izrael w dniach 13–14 kwietnia 2024 r. Celem Iranu przy przeprowadzaniu tego ataku było przyjęcie postawy odstraszającej, która miała na celu zwrócenie Izraelowi i Stanom Zjednoczonym uwagi, że jakiegokolwiek atak na Iran, czy to na ziemi irańskiej, czy na ziemi innych krajów, wywołałoby reakcję, która wyrządziłaby atakującemu więcej szkód, niż atakujący mógłby wyrządzić Iranowi. 
Aby to osiągnąć, Iran musiał udowodnić, że jest w stanie pokonać izraelskie i amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej, które w czasie ataku były rozmieszczone w Izraelu i wokół niego. Iranowi się to udało, co najmniej dziewięć rakiet trafiło w dwie izraelskie bazy lotnicze znajdujące się pod ochronnym parasolem izraelsko-amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Odstraszająca postawa Iranu ma konsekwencje daleko wykraczające poza otoczenie Izraela i Bliski Wschód . Pokonując izraelsko-amerykańską tarczę antyrakietową, Iran ujawnił koncepcję amerykańskiej supremacji w obronie przeciwrakietowej, która ma kluczowe znaczenie dla amerykańskich modeli ochrony sił wykorzystywanych podczas projekcji siły militarnej w skali globalnej. Postawa obronna USA wobec Rosji, Chin i Korei Północnej opiera się na założeniach dotyczących skuteczności amerykańskiego potencjału obrony przeciwrakietowej. Skutecznie atakując izraelskie bazy lotnicze, które korzystały z pełnego zakresu amerykańskich technologii rakiet przeciwbalistycznych, Iran ujawnił podatność amerykańskiej tarczy antyrakietowej na nowoczesne technologie rakietowe obejmujące zwrotne głowice bojowe, wabiki i prędkość hipersoniczną . Amerykańskie bazy w Europie, na Pacyfiku i na Bliskim Wschodzie, które uważano za dobrze chronione, nagle stały się podatne na wrogi atak. To samo dotyczy statków Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych działających na morzu.

Obrona Izraela przed rakietami balistycznymi została wzmocniona poprzez rozmieszczenie na izraelskiej ziemi zaawansowanego radaru działającego w paśmie X AN/TPY-2, obsługiwanego przez armię amerykańską, zainstalowanego przez Ministerstwo Obrony. Radar, obsługiwany przez 13. Baterię Obrony Przeciwrakietowej armii amerykańskiej, znajduje się w Har Qeren, drapaczu chmur na pustyni Negew, w pobliżu miasta Be'er Sheva. AN/TPY-2 to radar obrony przeciwrakietowej zdolny do wykrywania, śledzenia i rozróżniania rakiet balistycznych, odróżniając zagrożenia od obiektów niebędących zagrożeniem (tj. nadlatujących rakiet i śmieci kosmicznych).

AN/TPY-2 działa w dwóch różnych trybach. Pierwszy, zwany „trybem zaawansowanym”, wykrywa i śledzi wystrzeliwane rakiety balistyczne. Drugi, zwany „trybem terminalnym”, służy do naprowadzania myśliwców przechwytujących w stronę opadającego pocisku. AN/TPY-2 jest zoptymalizowany do współpracy z systemem obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) poprzez naprowadzanie pocisku THAAD w stronę celu.
W czasie irańskiego ataku Stany Zjednoczone rozmieściły w Izraelu co najmniej jedną, a być może dwie baterie rakiet THAAD. Oprócz pomocy rakietom THAAD w zestrzeliwaniu nadlatujących zagrożeń, dane radarowe AN/TPY-2 zostały zintegrowane z izraelskimi danymi radarowymi i innymi informacjami technicznymi zebranymi przez sieć satelitów wczesnego ostrzegania Organizacji (BMDO) rozmieszczonych wyłącznie w celu monitorowania i doniesienia o wystrzeleniu irańskich rakiet balistycznych. Ten zintegrowany system wczesnego ostrzegania, obserwacji i śledzenia został połączony z wielowarstwową architekturą obrony przeciwrakietowej składającą się z amerykańskiego systemu THAAD oraz izraelskich systemów przechwytujących rakiety antybalistyczne Arrow 2, Arrow 3, Advanced Patriot i David's Sling.

Obecność co najmniej dwóch niszczycieli klasy Aegis Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, wyposażonych w radar SPY-1 w paśmie S i rakiety przechwytujące SM-3/SM-6, zwiększa potencjał i skuteczność amerykańsko-izraelskiej architektury obrony przeciwrakietowej. Okręty marynarki wojennej obsługujące system obrony przeciwrakietowej balistycznej są skonfigurowane tak, aby łączyły się z naziemnym radarem AN/TPY-2 działającym w paśmie X oraz szerszym systemem obrony przeciwrakietowej za pośrednictwem systemu dowodzenia i kontroli, zarządzania walką i komunikacji (C2BMC). Połączenie naziemnych radarów i myśliwców przechwytujących z systemem obrony przeciwrakietowej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zapewnia dowódcom wojskowym USA ochronę na poziomie teatru działań przed zagrożeniami ze strony wrogich rakiet balistycznych. Ten zintegrowany system ma za zadanie wykrywać, przechwytywać i śledzić nadchodzące zagrożenia oraz przy użyciu skomplikowanych algorytmów komputerowych wykrywać cele i niszczyć je za pomocą głowic kinetycznych typu hit-to-kill.

W dniach 13 i 14 kwietnia 2023 r. system ten uległ awarii. Krótko mówiąc, połączenie amerykańskiego i izraelskiego potencjału obrony przeciwrakietowej rozmieszczonego na pustyni Negew i wokół niej sprawiło, że izraelskie bazy lotnicze znajdujące się tam są najlepiej chronionymi miejscami na świecie przed zagrożeniami stwarzanymi przez rakiety balistyczne.

Iranowi udało się jednak trafić w oba miejsca kilkoma rakietami.

Globalne strategiczne implikacje tego zaskakującego irańskiego osiągnięcia zmieniają zasady gry. Stany Zjednoczone od dawna zmagają się z koncepcją zagrożenia „A2/AD” (odmowa dostępu/odmowa obszaru) stwarzanego przez wrogie rakiety balistyczne. Jednakże Stany Zjednoczone starały się złagodzić to zagrożenie AA/A2, nakładając architekturę obrony przeciwrakietowej teatru działań, taką jak ta stosowana w Izraelu. Niepowodzenie połączonych amerykańsko-izraelskich systemów obronnych w obliczu skoordynowanego irańskiego ataku rakietowego obnażyło braki w zdolnościach amerykańskiej obrony przed rakietami balistycznymi na całym świecie.

Krótko mówiąc, oznacza to, że siły USA i NATO w Europie są podatne na ataki z użyciem zaawansowanych rosyjskich technologii rakietowych, które dorównują lub przewyższają te wykorzystywane przez Iran do ataku na Izrael. Oznacza to również, że Chiny najprawdopodobniej będą w stanie uderzyć i zatopić okręty amerykańskiej marynarki wojennej na Pacyfiku w przypadku konfliktu o Tajwan. I że Korea Północna mogłaby zrobić to samo z amerykańskimi statkami i siłami lądowymi w pobliżu Japonii i Korei Południowej.

Dopóki Stany Zjednoczone nie opracują, nie wyprodukują i nie wdrożą systemów obrony przeciwrakietowej zdolnych pokonać nową technologię rakietową stosowaną przez kraje takie jak Iran, Rosja, Chiny i Korea Północna, prognozowanie potencjału wojskowego USA będzie szaleństwem w stosunku do potencjału przeciwników Ameryki. 

Scott Ritter


Źródło - https://www.scottritterextra.com/p/checkmate

Opracował i udostępnił SpiritoLibero